تحقیق
 
 
تحقیق
 

مقدمه

رشته مهندسي برق از جمله رشته هاي كاربردي و بسيار پرطرفدار كه بسياري از دانشجويان را به طرف خود جذب كرده است.و مجموعه رشته هاي آموزش سازمان و آموزش فني و حرفه اي مي باشد تحقيقات مهندسان و تجربه ي سالها تدريس در اين رشته و ارتباط وسيع با هنر جويان مختلف نشان داده است كه اگر جامعه اي براي اين رشته سرمايه گذاري كلاني بكند هم به رشد هنر جويان خود كمك مي كند و هم جامعه را به رشد و ژيشرفت وسيعي مي رساند كه مي تواند از اين عمل بهره ي كافي را ببرد. اما اگر ما بخاهيم اين رشته را تعريف كنيم بايد بگوييم : به كسي مهندسي برق گفته مي شود كه از علوم مربوط به توليد برق اطلاع كامل داشته باشد و در موقع لزوم از ادوات برق و نيز منابع مولد برق رفع عيب نمايد و بايد بداند كه كار او چه سودي براي كشور او به جاي مي گذارد. باشد كه همه بتوانيم با آموزش و ياد گيري اين رشته كمكي بزرگي به جامعه خويش بكنيم و مجموعه اي درست كنيم كه پشرفتي به جلو داشته باشد. تا بتوانيم پاخگوي نيازهاي كاربردي و عملي كار آموزان ، هنر جويان و علاقه مندان در اين رشته باشيم.

 

 

 

 

 

مهندس برق

تعریف و شناسایی شغل

به کسی مهندسی برق گفته می شود که از علوم مربوط به تولید برق اطلاع کافي داشته باشد. مهندس برق بايد با استفاده از عوامل مولد برق و تمامي علوم مربوط به اين رشته براي جامعه ي خويش مؤثر باشد.

 

تاريخچه شغل

تاريخچه اين شغل به زماني بر مي گردد كه اديسون برق را اختراع كرد. و ماشين هاي الكتريكي ساخته شدند كه از طريق برق به كار افتادند. اهميت اين شغل از زمان اختراع برق تاكنون بيشتر شده است.

 

شرايط احراز شغل

مدارك لازم جهت به دست آوردن اين شغل ؛ با كه در سال دوم دبيرستان انتخاب رشته بايد مهندسي برق باشد و فرد بايد واقعا" به اين شغل علاقه داشته باشد تا بتواند در اين شغل موفق شود. فراگيرنده ي اين رشته در دوره ي آموزشي با عناوين اوليه ي اين رشته بايد آشنا شود.  

 

خصوصیات جسمانی شغل ، مدت و راه هاي آموزش و هزينه هاي احتمالي

جریان برق ظاهرا" دیده نمی شود و مهندسان برق همیشه با یک نیروی خطرناک ونامرئی سر و کار دارند. از این رو آنها باید در حفظ جان خود و دیگران خیلی بکوشند. به علاوه آنان بایستی دارای چشمها و دستهای سالم باشند. تحصيل براي دوره ي فوق ديپلم ٢ سال و براي دوره ي ليسانس ٤ سال است. از نظر هزينه مانند ساير دانشجويان در دانشگاها است.

 

شرایط محیط کار

شرایط محیط کارطوري است كه بايد تمام هوش و حواس خود را به كار بگيريم و لازم و ضروري است كه تمام دقت خود را به كار كردن در محيط كار متمركز سازيم. به اين دليل كه با وسايل برقي سرو كار داريم و هر لحظه ،خداي ناكرده ممكن است دچار آسيب بشويم.

 

 

 

ميزان متوسط حقوق و شرایط ارتقاء شغل

درآمد افراد در مؤسسه های مختلف فرق می کند. استخدام در مؤسسات دولتی تابع قوانین اداره امور استخدامی کشور است. در واقع مي توان گفت ميزان حقوق بستگي به فرد دارد و مقدار متوسط حقوق براي يك روز معمولي بين ٢٠٠٠٠٠ تا ٣٠٠٠٠٠ تومان مي باشد. مهندسان مي توانند با مطالعه ، ارتباط با اينترنت و شركت در كلاس هايي كه بر اساس استاندارد براي مهندس برق اجرا مي شوند شرايط ارتقاء شغل را به حداكثر برسانند.

نمونه اي از وظايف و مسئوليتهاي شغل

وظيفه ي مهندس برق اين است كه پيش بيني هاي لازم را براي جلوگيري از قطع احتمالي جريان برق نمايد ، و چرخ مؤسساتي را كه به نوعي به نيروي برق نيازدارند به حركت در آورد ، تا از اختلافي كه در نتيجه قطع برق در مؤسسات توليدي و خدماتي به وجود مي آيد ، جلوگيري گردد.

                  

 

 

 

 

روابط انسانی حاکم بر محیط کار

مهندسان برق بايد در محيط كار با يكديگر رفتار دوستانه اي داشته باشند. زيرا در اين صورت بهتر مي توانند به كار خود ادامه دهند. جديت در هنگام كار و صميمي بودن با افراد ديگر در هنگام كار موجب آرامش خاطر مي شود و افراد بهتر مي توانند هوش و حواس خود را به كار متمركز كنند.

 

 

 

آینده نگری در مورد شغل با توجه به شرایط اجتماعی

با پیشرفت سریع صنعت، کاربرد نیروی برق دامنه وسیع تری پیدا می کند ، مهندسان برق همیشه باید در تکمیل معلومات خود بکوشند. این شغل در حال توسعه و پيشرفت است. در آينده حتما" با ورود علم نانو تكنولو‍ي تغييرات اساسي در اين شغل و همچنين رشته ي الكترونيك خواهيم داشت كه همگي موجب پيشرفت جامعه مي شوند.

 

ارتباط اين شغل با مشاغل ديگر

مهندسي برق با بسياري از مشاغل ديگر در ارتباط است ، مشاغلي كه با علم كافي رو به جلو حركت مي كنند و موجب آباداني كشور مي شوند. ارتباط اين شغل با شغل هاي مهندسي كامپيوتر ، مهندسي مكانيك و خيلي ديگر از شغل ها بسيار نزديك است. و اين ارتباط به اين دليل است كه همگي اين شغل ها با اطلاعات كافي از دنياي پيرامون و با استفاده از ابزار و وسايل كافي مي خواهند به صنعت و نوآوري و حتي فن آوري كشور كمك كنند.

 

اهميت شغل در ارتباط با خدمت به جامعه و نقش آن در خودكفايي كشور

مهندسي برق از اهميت زيادي برخوردار است چون هر كشوري مي تواند با سرمايه گذاري در اين شغل به پيشرفت و توسعه ي خود كمك كند. در كشوري مانند ايران كه دانشجويان و كار آموزان زيادي در اين شغل دارد مي تواند با سرمايه گذاري در اين شغل بهره ي كافي را از آن كسب نمايد.

 

 

محل کسب اطلاعات بیشتر در مورد شغل

براي كسب اطلاعات بيشتر مي توانيم به نیرو گاههای کشور و مؤسساتی که به نحوی با تولید برق سر و کار دارند ، مراجعه كنيم. و همچنين با كساني كه در اين شغل اشتغال دارند و توانسته اند براي جامعه كمك بزرگي كرده باشند . كساني كه مي خواهند وارد اين شغل بشوند بايد درس رياضيات و مسائل مربوط به اين شغل را ياد بگيرند تا بتوانند قدرت درك و فهم و تجزيه مسائل را داشته باشند.

 |+| نوشته شده در  شنبه هجدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 22:2  توسط رضا  | 
 
  بالا