تحقیق
 
 
تحقیق
 

(( مقدمه ))

انتخاب شغل هر فردی لازم و اجتناب ناپذیر است و هر فردی با در نظر گرفتن شرایط اجتماعی و استعدادها و رغبتها شغل مناسبی را بر می گزیند.

دندانپزشکی عملی است که به درمان بیماریهای دهان و دندان و بالا بردن سطح بهداشت دندان پیشگیری از خرابی دندانها و جرم گیری و نصب دندانهای مصنوعی می پردازد.

 

تعریف عملیاتی شغل؟

١. معاینه و درمان یکی از بیماریهای دهان و دندان بوسیله لولزن تخصصی.

٢. بطور کلی عبارت از پیشگیری از خرابی دندانها و ترمیم و جرم گیری ونصب دندانها ی مصنوعی است.

٣. علمی است که درمان بیماریهای دندانی و بالا بردن سطح بهداشت دهان و دندان لز طریق فعالیتهای اجتماعی سازمان یافته است.

 

تاریخچه شغل؟

هر دوره از تاریخ در پیشرفت دانش بشری سهمی بسزا داشته است می توان تصور کرد که فن دندانپزشکی در مراحل اولیه تمدن بسیار خام و ابتدائی بوده  است. ولی همیشه برای دفع عذاب ناشی از درد دندان نیز چاره اندیشی شده است. قرائن کافی که رونق دندانپزشکی در میان آشوریها ، هندی ها و ایرانی ها و سایر ملل قدیم آسیایی نشان می دهد در دست نیست. گرچه مکتب پزشکی امپراطوری چین اختلالات مربوط به حفره دهان را نیز در بر می گرفته است.

 

مدارک تحصیلی؟

قبل از شرکت در دانشگاه داشتن دیپلم ریاضی و یا تجربی و بعد از اتمام این رشته داشتن تحیلات دانشگاهی تحصیلات دانشگاهی و داشتن مدرک دکتری دندانپزشکی که دوره آن به مدت ٦ سال به صورت دروس عملی و تئوری می باشد.

 

خصوصیات جسمانی و روانی؟

از نظر جسمانی فرد باید سلامت کامل داشته باشد. و از نظر اخلاقی و عاطفی فرد باید توانائی برقراری ارتباط با مریض را داشته باشد همچنین او باید اراده قوی و اعتماد به نفس و صداقت و جوان پاک داشته باشد.

 

شرایط محیط کار و محل اشتغال؟

کار در یک محیط معتدل و سرپوشیده و تمیز در کلینیکهای دولتی و یا خصوصی و مطلب با امکانات برقی و آبی قابل انجام است. شرایط محل کار باید بهداشتی و استریل باشد چرا که در غیر این صورت وسایل کار می تواند خود ناقل انواع بیماریها باشد.

 

 

میزان حقوق و مزایا؟

با توجه به شرایط محیطی و شرایط کاری حقوق و مزایا با هم تفاوت دارد میزان درآمد توسط یک پزشک دهان و دندان با توجه به خصوصی یا دولتی بودن آن فرق دارد.

 

نمونه ای از وظایف و مسئولیتهای شغل؟

کشیدن دندانهای پوسیده ، پرکردن دندان ، عصب کشی دندان ، ساخت دندانهای مصنوعی ، جرم گیری و جراحی لثه و تشخیص بیماریهای دهان و دندان ...

 

آینده نگری شغلی؟

بطور کامل قابل پیش بینی نیست چون هم جمعیت و فرهنگ و آگاهی های افراد در حال افزایش است و هم اینکه تعداد دندانپزشکان بیشتری فارغ التحصیل می شوند در مراکز استانها و شهرستانهای بزرگ و مناطق محروم نیازمند دکتر دندانپزشک هستند.

 

ارتباط این شغل با مشاغل دیگر؟

بیشتر با علوم پزشکی رابطه مستقیم دارد.داروسازی  و همچنین با تکنسینهای پروتز دندان و پرستاران دندانپزشکی ارتباط دارند ولی هنگام خرابی دستگاهها با علوم فنی و صنعتی نیز ربط پیدا می کند.

 

اهمیت شغلی از نظر خدمت؟

اهمیت آن در ارائه خدمت به جامعه ، درمان بیماریهای دهان و دندان و رفع مشکل مردم بسیار قابل توجه است. و از نظر خود کفایی با ابداع یکسری وسایل جدید یا ساخت وسایل مشابه خارجی و مواد لازم و مورد نیاز ایت شغل می تواند اهمیت بسیار داشته باشد.

و همچنین توجه دادن به افراد جامعه در زمینه بهداشت دهان و دندان و حفظ دندانها که در سلامت جسم بسیار اهمیت دارد خدمت بسیار فراوانی را در جامعه داشته باشد.

 

محل کسب اطلاعات بیشتر؟

روزنامه ها و مجلات دندانپزشکی کشور ، کتابهای دانشگاهی و (فوریتهای پزشکی در مطب دندانپزشکی) می تواند تصاویر جالبی را در اختیارمان قرار دهد.همچنین دانشکده های و دندانپزشکی ارتباط دارند ولی هنگام خرابی دستگاهها با علوم فنی و صنعتی نیز ربط پیدا می کند.

 

اهمیت شغلی از نظر خدمت؟

اهمیت آن در ارائه خدمت به جامعه ، درمان بیماریهای دهان و دندان و رفع مشکل مردم بسیار قابل توجه است و از نظر خود کفائی با ابداع یکسری وسایل جدید یا ساخت وسایل مشابه خارجی و مواد لازم و مورد نیاز این شغل می تواند اهمیت بسیار داشته باشد.و همچنین توجه دادن به افراد جامعه در زمینه بهداشت دهان و دندان و حفظ دندانها که در سلامت جسم بسیار اهمیت دارد.خدکت بسیار فراوانی در جامعه داشته باشد.

 

محل کسب اطلاعات بیشتر؟

روزنامه ها و مجلات دندانپزشکی کشور ، کتابهای دانشگاهی و (فوریتهای پزشکی در مطب دندانپزشکی) می تواند تصاویر جالبی را در اختیارمان قرار دهد.همچنین دانشکده های دنداپزشکی می تواند اطلاعاتی در این زمینه در اختیارمان قرار بگذارد.

 |+| نوشته شده در  شنبه هجدهم خرداد ۱۳۸۷ساعت 19:26  توسط رضا  | 
 
  بالا