تحقیق
 
 
تحقیق
 

تکنسین فوریتهای پزشکی ( اورژانس )

 

تعریف و شناسایی شغل

تکنسین فوریتها ، شخصی است که به یاری افراد صدمه دیده در اثر تصادفات یا حوادث دیگر می شتابد و تا رسانیدن مجروح به بیمارستان و پزشک ، کمکهای اولیه را در مورد او انجام می دهد.

 

نمونه وظایف و مسئولیتهای شغل

یک تکنسین فوریتها که دارای آموزش صحیح و تجربه کافی باشد ، با وسایل و تجهیزاتی که در اختیار دارد ، مهمترین عضو یک تیم پزشکی است که در خارج از محیط بیمارستان به فعالیت مشغول است. لذا علاوه بر بکار بردن معلومات پزشکی و تجربه ی شخصی ، باید بنحو رفتار کند که در نظر بیمار و اقوام او دلسوزترین فرد ، از نظر کمک به همنوعان ، محسوب شود. از تربیت اخلاقی خاص برخوردار باشد و همیشه در پی آموختن دانش و مهارتهای تازه های در زمینه شغلی خود باشد.

 

خصوصیات جسمانی و توانایی های ذهنی لازم برای احراز شغل

تکنسین فوریتها باید از سلامت جسمی و روانی کافی برخوردار باشد. همچنین باید مقاوم بوده و در هنگام مشاهده ي حوادث و سوانح ناگوار بتواند احساسات خود را كنترل كند و بنحو شايسته همراه با گروه پزشكي به ياري مجروحين و مصدومين بشتابد.

 

 مدارک تحصیلی و دوره های آموزشی ضروری برای احراز شغل

داوطلبان احراز این شغل پس از اخذ دیپلم، می توانند در آزمون ورودی این رشته شرکت کنند و در صورت قبولی و گذراندن یک دوره ي تخصصی مدرک فوق دیپلم بگیرند و با عنوان تکنسین فوریتها مشغول کار می شوند.

 

مدت دوره آموزش، محل آن و هزینه های احتمالی

مدت آموزش دو سال است که شامل یک دوره نظری و یک دوره عملی است.دوره ي عملی به کار در بیمارستانهای مختلف تقسیم می شود ودرپایان دوره، به قبول شدگان در امتحانات مدرک فوق دیپلم داده می شود. در طی دوره ي آموزش دانشجویان از کمک هزینه تحصیلی استفاده می کنند.

 

شرایط محیط کار،محل احتمالی استخدام و وسایل کار

تکنسین فوریتها در مراکز اورژانس کار می کند وبیشتر وقت خود را در آمبولانس و کمک به مصدومین می گذراند. به محض دریافت پیام از بخش گیرنده ي مرکز، دو نفر تکنسین با تجهیزات کامل، به محل حادثه می روند و پس از ارائه كمكهاي اوليه ، بيمار را به بيمارستان منتقل مي كنند. محل استخدام تكنسينها ، مراكز اوژانس سراسر كشور است. از جمله وسايل كار آمبولانس ، بيسيم ، و داروهاي گوناگون است.

 

 

حقوق و مزايا و شرايط ارتقاي شغل

حقوق و مزايا و شرايط ارتقاي شغل تابع قانون استخدام كشوري است. معمولا" كساني به طرف اين شغل مي روند كه هدفهاي بالاتري ، يعني خدمت به مصدومين و مجروحين را دارند.

 

روابط انساني حاكم بر محيط كار

تكنسين اورژانس به كمك مصدوميني مي رود كه با مرگ فاصله اي ندارند. لذا بايد از رابطه صحيح انساني در محيط كار ، برخوردار باشد تا بتوانند به ديگران كمك كند.

 

آينده نگري درباره شغل با توجه به شرايط اجتماعي

اين شغل از جمله مشاغلي است كه به نظر مي رسد براي هميشه مورد نياز جامعه باشد. زيرا سوانح هميشه وجود دارد. ارزش معنوي اين شغل بالاتر از ميزان درآمدي است كه نصيب شخص مي سازد و نياز به ايثار و از خود گذشتگي دارد.

 

محل كسب اطلاعات بيشتر درباره شغل

براي كسب اطلاعات بيشتر به مراكز اورژانس در تهران و شهرستانها مراجعه كنيد.

 

 

 |+| نوشته شده در  دوشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۷ساعت 21:56  توسط رضا  | 
 
  بالا