تحقیق
 
 
تحقیق
 
تعريف و شناسايي شغل قالب ساز به كسي گفته مي شود كه قدرت ساخت قالب هاي مختلف سمبه هاي ماتريسي و تزريقي را دارا باشد و در تهيه و خواندن قطعات از روي نقشه هاي ساده و مركب مهارت داشته باشد و با كليه ي ماشين ابزارهاي مختلف آشنا باشد و در زمينه ي قالبسازي داراي سابقه ي مفيدي باشد.

نمونه وظايف و مسئوليتهاي شغل
وظايف يك قالب ساز در رابطه با شغل وي مشخص است و عبارت از توانايي ساخت قالب از روي نقشه هاي ساده و مركب ،‌ساخت قطعات با دستگاه هاي مختلف تراش ،‌و پياده كردن الگوي قالب و ساخت مدل هاي گچي ،‌چوبي ، و سيماني.

خصوصيات جسماني و متواناييهاي ذهني براي اخراز شغل
با توجه به اينكه يك فرد قالبساز بايد با كليه ماشين ها و ابزارها كار كند ،‌بايد از قدرت جسماني برخوردار باشد. توانايي ذهني در حد طبيعي ضرورت دارد.

مدارك تحصيلي و دوره هاي آموزشي ضروري براي احراز شغل
شغل قالب سازي يكي از مشاغل مهم و مادر است و براي احراز موفقيت در آن داشتن تحصيلات عالي ضروري است.


شرايط محيط كار، محل احتمالي استخدام و وسايل كار
كار در سالنهاي مخصوصي كه جهت اينكار در نظر گرفته شده باشد انجام مي گيرد. محيط بايد ساكت و در تمام طول سال دماي معادل 20الي 24 درجه سانتيگراد داشته باشد. استخدام به دو صورت انجام مي گيرد. ممكن است فرد در مغازه يا كارگاه كوچكي مشغول به كار گردد كه حقوق با توافق طرفين تعيين مي شود. همچنين ممكن است فرد در شركت يا كارخانه خصوصي يا دولتي مشغول شود كه حقوق طبق قانون وزارت كار تعيين مي گردد. در هر صورت كليه ي وسايل كار بايد كارفرما در اختيار قالبساز قرار بدهد. يا اينكه فرد رأسا" اقدام به بازكردن كارگاه نمايد.

حقوق و مزايا و شرايط ارتقاي شغل 
 حقوق يك قالبساز در شرايط مساوي از كليه حقوق هاي كارگران فني بالاتر مي باشد و مزايايي از قبيل دقت كار نيز به او تعلق مي گيرد. ارتقاي شغل با توجه به قانون كار و استعداد و كارآيي و سابقه و نظر سرپرست انجام مي گيرد.
روابط انساني حاكم بر محيط كار
روابط در محيط هاي كارگاه بصورت استاد – شاگردي مي باشد. استاد در طول روز كارهاي مربوط به آن را به شاگردش تعليم مي دهد و هم چنين راهنمايي لازم را به موقع گوشزد مي كند. در مقابل شاگرد با جديت تمام به يادگيري مشغول مي باشد.
آينده نگري درباره شغل با توجه به شرايط اجتماعي
با توجه به شرايط موجود اگرمسئله واردات كالاهاي مصرفي و برخي كالاهاي صنعتي رونق پيدا كند اين شغل مواجه با ركودي قابل توجه خواهد بود و به عكس اگر كالاهاي مصرفي و برخي كالاهاي ديگر از خارج وارد نشود اين شغل رشد فزاينده اي خواهد كرد.
محل كسب اطلاعات بيشتر درباره شغل
كتب منتشر شده از طرف وزارت كار در رابطه با شغل ، روابط عمومي وزارت كار ، استادان رشته قالبسازي.

تاريخچه شغل
در زمان هاي قديم براي درست كردن بلوك از قالبهاي هاي چوبي استفاده مي كردند و براي ساختن ساختمان از اين قالب ها استفاده مي كردند و بعد از قالب هاي آهني براي ساختن آجر ، بلوك ، وسايل هاي مسي استفاده مي كردند و امروزه براي ساختن ماشين از قالب هاي بزرگ استفاده مي كنند.

ارتباط شغل با مشاغل ديگر
يك قالب ساز با بنا و آرماتور بند ارتباط داشته باشد تا اگربخواهد يك ستوني را درست كند ، بتون درست كند و آرماتور بند كه آرماتور را ببندد و قالب ساز هم يك ستوني را درست كند.
اهميت اين شغل چه خدمتي به جامعه و كشور مي كند
قالب سازي به جامعه و كشور كمك مي كند تا براي ستون هاي ساختمان براي محكم سازي ساختمان و قالب سازي كوچك براي تزئين ساختمان و آجر نما براي زيبايي نماي ساختمان و آجر و بلوك براي ديوار چيني ساختمان. پس مي فهميم كه اگر قالب ساز نباشد چه مشكلاتي در جامعه و كشورمان ايجاد مي شود.


 |+| نوشته شده در  دوشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۷ساعت 18:55  توسط رضا  | 
 
  بالا